CİLT NEDEN YAŞLANIR VE BOZULUR?

1 yıl önce
2.133 kez görüntülendi

CİLT NEDEN YAŞLANIR VE BOZULUR?

CİLT NEDEN YAŞLANIR VE BOZULUR?

Cilt neden yaşlanır ve bozulur diyenler o kadar çok ki aslında genellikle bunun doğal bir süreç olduğunu kabul etmekte biraz zorlanıyoruz. Lakin cildin olması gerekenden daha çabuk yaşlandığı ve bozulduğu anlar da mevcut. Dolayısıyla cildimizin bozulmasında etken olan çeşitli faktörleri değerlendirmek ve onlara dair gereken detayları sunmak gerekiyor.

Cilt doğası gereği hücrelerden oluşur ve her bir hücrenin içerisinde de onu tanımlayan bir DNA sarmalı bulunur. Ancak cildimizin vücudun en dış katmanında yer almasından dolayı en çok dış etkene maruz kalan bölge olması, burada bulunan hücrelerin güneş, rüzgar, sıcak, soğuk gibi pek çok faktörden kolayca etkilenmesine neden olur. Bilhassa hücrelerin DNA yapılarında bozulmaya neden olan bu faktörler, bir süre sonra cildin kendini yenileme kabiliyetinin de düşmesine neden olur. Buna bir de ilerleyen yaşla birlikte esnekliğini kaybeden hücreleri eklediğimizde, cildin yaşlanmasının ve bozulmasının normal olduğunu görebiliriz. Bunun çok erken gerçekleşmesi ise cildi korumamak ve ona doğru şekilde bakmamaktan kaynaklanır.

Lakin bazıları cildini biraz fazla zorlar ve ona bakım yapmaya çalışırken gereksiz yere cildin bozulmasına neden olur. Bilhassa her gün cildine peeling yaparak onu ölü derilerden arındırmaya çalışanlar, bu tip bozulmalara çok daha yatkındırlar. Zira özellikle sert peeling ürünlerini haftada bir defa kullanmak gerekli ve bundan daha sık uygulanması artık cildin zarar görmesine neden olur. Her gün çok uzun sürelerle makyajı yüzde taşımak da cildin bozulmasındaki etkenlerden bir tanesi. Çünkü hava alamayan cilt bir süre sonra kendini yenileme kabiliyetinden büyük güç kaybediyor. Makyajını temizlemeden yatanlar da bunun en büyük kurbanları arasında bulunuyorlar.

Cilt bakımında haftada bir uygulanacak bir peeling, düzenli nemlendirici kullanımı ve makyaj malzemelerine zaman zaman ara verme prensibi, cildin uzun süre dinamik ve genç kalması için genellikle yeterli olmaktadır. Cildinizi temizlerken de onu zımpara yapar gibi temizlemenize gerek yok. Cilt tipinize uygun yumuşak bir sabun ve su yeterli olacaktır.

Düzenli spor yapmamak, kötü beslenmek, az su tüketmek ve aynı zamanda çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmak ise cildin yaşlanmasını garanti altına alacaktır….

CİLT NEDEN YAŞLANIR VE BOZULUR? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık