Giysi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

1 yıl önce
282 kez görüntülendi

Giysi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Modaya düşkünüz hepimiz güzel ve uyumlu giyinmeye özen gösteriyoruz fakat seçtiğimiz giysilerin sağlıklı olup olmadığına emin miyiz?Bu günki yazı dizimde sizlere kumaşların içerikleri ve temizleme şekillerinden bahsetmek istiyorum.Böylelikle hangi kumaşları tercih etmemiz gerektiğini öğrenerek alışveriş yaparken giysinin ham maddesini inceleyerek sağlığımızı da korumuş olacağız.

Doğal kumaşlar maddi açıdan biraz pahallı olabilir. Ancak iyi kumaşa ve kıyafetlere harcadığınız her kuruşu geleceğe dair kıymetli bir yatırım olarak görebilir, kıyafetlerinizi uzun ömürlü kullanabilmek için özen gösterebilirsiniz. Teknolojinin hızla ilerlemesi doğal ürün seçeneklerini kısıtlarken bu tür yatırımlar ileri dönemlerde sizzler için oldukça kıymetli olacaktır.Özellikle belirmeliyimki birçok ünlü tasarımcı kumaş kalitesine premium düzeyde dikkat ettiklerinden dolayı ve özgür tasarımlarımdan dolayı giysilerini yüksek rakamlara satmaktadır.Bu nedenle sağlıklı ve zararlı kumaşları öğrenmemiz ve bilinçli hareket etmemiz çok önemlidir.
Devetüyü

Devenin yumuşak tüylerinden elde edilir. Bazen saf, bazen yünle karışık olarak kullanılır. Özellikle erkek giyimde sıkça kullanılan bu kumaş oldukça sıcak tutar ve kaliteli bir duruşa sahiptir.

ipek

Değerli, dayanıklı, esnek, hafif ve serin tutan bir kumaştır. Güneşte solar, zamanla havanın etkisiyle sararır.Kuru temizleme ile temizlenmeli dönemsel olarak mutlaka havalandırılmalıdır.Doğal ve karışım olmadığı sürece sağlıklı bir kumaştır.

Kaşmir

Kaşmir keçisinin yününden elde edilir. Bazen saf, bazen yün, ipek ve pamukluyla karıştırılarak kullanılır.Eskiden bu yana kazak eşarp olarak yoğun şekilde üretilir.Genellikle pahallı hafif ve sıcak tutan bir yapısı vardır.

Keten

Serin tuttuğu için yazın sıkça tercih edilir. Ter emici özelliği vardır. Çok buruşur. Bu nedenle spor bir duruşa sahip oldugunu söylememiz gerekir.

Pamuklu

Pamuk bitkisinden elde edilir. Dayanıklıdır ve serin tutar. Bakımı kolaydır. İstediğiniz şekilde yıkayabileceğiniz gibi sağlıklı bir dokuya sahip olan pamuklu giysiler yaz kış tercih edilebilir.Pamuğun kalitesine göre fiyatı çeşitlilik gösterir.Kesenize uygun olanlarını tercih ederek daha sağlıklı seçimler yapmış olursunuz.

Yün

Bitkisel liflerden üretilir. Hassas ve bakımı zor bir şey olsa da yün doğallığından ötürü kaliteli sayılabilecek bir kumaş türüdür.Bakımını fırçalayarak yaptığınız takdirde uzun zaman kullanabilirsiniz.Gölgede kurutmaya ve ütülerken dikkat ederseniz yünlü giysilerinizi uzun süre dolabınızda muhafaza edebilirsiniz.

Dolabınızda naylon, polyester, akrilik adına ne varsa terk edip; pamuk, keten, yün, ipek, kaşmir gibi doğal kumaşlar kullanmanızı öneririm.

Giysi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık