AÇ KALMANIN YARARLARI NELERDİR?

1 yıl önce
328 kez görüntülendi

AÇ KALMANIN YARARLARI NELERDİR?

AÇ KALMANIN YARARLARI NELERDİR?


Aç kalmayı pek sevmeyen insanların olduğu bir kültürde yaşadığımız bir gerçek. Zira tıka basa doymayı pek çoğumuz seviyoruz ve bu nedenle öğün atlamadığımız gibi bilhassa akşam yemeklerinde fazla bir tüketim yaptığımız da ortada. Ancak aç kalmanın yararları nelerdir sorusunu kendine soranlar da var. Çünkü son dönemlerde yapılan araştırmalar, aç kalmanın da insan vücuduna faydalı olduğunu, kontrollü bir açlığın vücudumuz tarafından memnuniyetle karşılandığını gösteriyor. Elbette günlerce süren bir açlıktan değil, gün içerisinde dönemsel bir açlıktan bahsediyoruz.

Aç kalmak özellikle kolesterol kaynaklı rahatsızlıklara sahip olanlar için bir hayli faydalı. Zira gün içerisinde bir öğün atlayarak elde edilen kısa süreli açlıkların kolesterolü %10’dan daha fazla düşürebildiği uzmanlar tarafından belirtiliyor ve bu durum kalp damar hastalıklarına yakalanma ihtimalinizi bir miktar düşürüyor. Bilhassa sigara ve alkol kullanımı olanlar açlığın verdiği bu etki sayesinde en azından bazı rahatsızlıklardan biraz uzaklaşabiliyorlar. Ama tabii ki buna güvenip de tamamen sağlıklı olabileceğinizi de düşünmeyin.

Bağışıklık sistemi zayıf olanların sürekli olarak aç kalmaları önerilmez çünkü hastalık kaptığınızda vücudunuzun istediği tüm enerjiye erişebilmesi gerekir. Ancak hasta değilken gün içerisinde en azından bir süreliğine aç gezmeniz, bağışıklık sisteminizin aktifleşmesini sağlayacaktır ve gelebilecek olan hastalıklara karşı her zamankinden daha dirençli olacaksınız. Hatta üç günlük bir orucun da beyaz kan hücrelerinin üretimini tetiklediğini ve bunun da artan bağışıklığı sağladığını gösteriyor. Dolayısıyla her gün tıka basa doymuyor, öğünlerimizde biraz ölçülü oluyoruz.

Bir diğer araştırma ise aç kalmanın büyüme hormonu salgısını arttırdığını ve bunun da kas üretimini tetiklediğini gösteriyor. Bilhassa vücut geliştirme yapanlar, bir gün aç kaldıktan sonra proteinle dolu bir beslenme düzeni takip ettiklerinde kasların gelişiminin hızlandığını fark edeceklerdir. Tabii ki devamlı olarak aç gezmek bu etkiyi sağlamayacaktır lakin arada bir kendinizi aç bırakmanın faydalarını gözardı etmeyin.

65 yaş üzerindeki kişilerin günde en az 900, en fazla 2300 kalorilik bir beslenme düzeni takip etmeleri, yaşamlarını uzatmalarına da yardımcı oluyor. Lakin bunu bir gün az bir gün daha çok beslenme şeklinde uygulamanız gerekiyor…

AÇ KALMANIN YARARLARI NELERDİR? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık