İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI BESİNLER NELERDİR?

1 yıl önce
340 kez görüntülendi

İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI BESİNLER NELERDİR?

İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI BESİNLER NELERDİR?

Modern hayatın getirdiği endüstrileşme ve hızlı tüketim kültürü, maalesef insan sağlığına zararlı besinleri de beraberinde getirdi ve pek çok kişi tükettiği yiyeceklerin sağlıklı olup olmadığını pek düşünmeden onları yemeye devam ediyor. Halbuki günlük hayatta alıştığımız pek çok besin sağlığımız için oldukça zararlı ve bunları bazen sadece keyif için bile tüketebiliyoruz. Dolayısıyla bu gıdalara biraz daha yakından bakarak onlardan sakınmak gerekiyor.

Abur cuburlar tahmin edebileceğiniz gibi sağlık için zararlı besinlerin başında geliyorlar ve cipsler, çikolatalar, yumuşak şekerler ve aklınıza gelebilecek neredeyse tüm abur cuburlar sağlık için zararlı. Cipslerin içerisinde bulunan bazı maddeler vücudumuzdaki vitaminleri ortadan kaldırıyorlar ve diğer şekerlemelerde ise maalesef tamamen faydasız, hatta yer yer sağlık problemlerine yol açan onlarca hammadde bulunuyor. Abur cuburların hepsi sağlığa zararlı kategorisinde yer almalı.

Kızartmalar ve bunun yanında yanmış olan yiyecekler de maalesef insan sağlığı için risk oluşturuyorlar. Zira kızartma sırasında yağın çok yüksek sıcaklıklara maruz kalması, onun hücre yapılarına zarar veren maddelerle dolmasına sebep oluyor ve bu durum bir süre sonra hücrelerin kendilerini yenileme kabiliyetlerine de sekte vuruyor. Mangalda pişirirken uzun uzun kararmasını beklediğimiz etler ise bir diğer kanserojen kaynakları arasında yer alıyorlar. Bu yüzden mangal olsa bile etinizin yüzeyinin çok fazla yanmasına müsaade etmemelisiniz.

Üç beyaz da insan sağlığı için zararlı ve bunların neler olduğu çok açık: tuz, şeker ve un. Rafine şeker maalesef vücudumuzun kan şekerini bozarken, unun içindeki yüksek karbonhidrat miktarı kilo sorunlarına sebep oluyor ve tuzdaki sodyum ise vücudun susuz kalmasına neden oluyor. Elbette bu beyazları düşük miktarda tüketmek insan sağlığı için faydalı ancak bütün beslenme düzeninizi bunların üzerine kurmak size sadece zarar verecektir.

Alkol de insan sağlığı için zararlı maddeler arasında ancak yapılan araştırmalar düşük miktarda alkol tüketiminin sağlık için faydalı olduğunu gösteriyor. Bir bardak bira, bir kadeh şarap gibi düşük yoğunluklu alkol seçenekleri insanlar için faydalı ancak maalesef bundan yukarısı doğrudan zararlı sınıfına giriyor.

Uzun yıllardır kullanımı bir hayli azalmış olan margarin ise bir dönem Türk insanının hayatındaki en zararlı şeylerden bir tanesiydi. Tamaman kimyasal olarak üretilen ve hiç bir faydası bulunmayan bu yağ türü neyse ki artık günümüzde pek tercih edilmiyor…

İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI BESİNLER NELERDİR? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık