YÜKSEK TANSİYONA KARŞI NE YEMELİ?

1 yıl önce
286 kez görüntülendi

YÜKSEK TANSİYONA KARŞI NE YEMELİ?

YÜKSEK TANSİYONA KARŞI NE YEMELİ?

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon olarak adlandırılan tansiyon hali, düşük tansiyondan çok daha tehlikeli ve beyin kanamasına kadar gidebilen problemlere sebep olabildiği için bu rahatsızlığa sahip olanların çok iyi bir beslenme düzeni oluşturmaları gerekiyor. Ancak pek çok kişi maalesef tansiyonu fırladığında onu düşürmek üzere bir şeyler atıştırırken, genel hayat düzeni içerisinde bir beslenme programı oluşturmayı aklının ucundan bile geçirmiyor. Dolayısıyla yüksek tansiyona karşı ne yemeli sorusunu uzun vadeli bir plan yaparak cevaplamak gerekiyor.

Yüksek tansiyonu olanların ilk yapmaları gereken şey elbette gıdalarındaki sodyum miktarını bir an önce düşürmek ve sodyum bakımından düşük bir beslenme düzeni oluşturmak. Yani tuzu hayatımızdan çıkarıyoruz çünkü besinlerde bulunan sodyum miktarı zaten hayati faaliyetlerimizi devam ettirmek için yeterli oluyor.

Doymuş yağlardan ve katı yağlardan uzak durmak, kolesterolü yüksek gıdaları az tüketmek hipertansiyon hastalarının ilk önceliği olmalı ve bunların yerine bol bol meyve ve sebze tüketilmeli, az yağlı süt ürünleri ile beslenme programı desteklenmeli. Elbette tam tahıllı ürünler, beyaz et ve yağlı kuruyemiş tohumları da beslenme düzeninde büyük bir önem arzediyorlar. Fazla kiloların verilmesinin ise tansiyonu düşürme konusunda çok etkili bir çözüm olduğu biliniyor.

Hipertansiyonu olanların beslenme düzenleri içerisinde elbette mineraller de büyük önem sahibi. Bu nedenle kalsiyum, potasyum ve magnezyum minerallerinin beslenme düzeni içerisinde sıklıkla dahil edilmeleri gerekiyor. Ancak pek çok gıdada bunları bulmak mümkün olduğu için mineral eksikliği çekilmesi pek ihtimaller dahilinde değil.

Kuruyemişlerde ve özellikle de ceviz ve fındık gibi yağlı tohumlarda bol bol magnezyum bulunmakta ancak bu ürünler tuzsuz olarak tüketilmeliler ve günde iki yemek kaşığından daha fazlasını tüketmek aşırıya kaçmak olacaktır. Ayrıca süt ürünlerinden kalsiyum almak, meyve sebzeler ile potasyum almak çok mümkün. Yüksek tansiyon hastaları her şeyi ölçülü tüketmeliler ve yerken aşırıya kaçmaktan kaçınmalılar.

Ayrıca çeşitli besinleri satın alırken içindekiler listesini bir kontrol etmek, tuz ve sodyum gibi kelimeler geçenleri mümkün mertebe elemek gerekiyor. Mono sodyum glutamat, MSG gibi belirteçler olan sosları da satın almamalısınız….

YÜKSEK TANSİYONA KARŞI NE YEMELİ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık